Opublikowano

Rozmowa kwalifikacyjna – zabłyśnij podczas spotkania z pracodawcą

Doskonale wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujące przeżycie. Będzie tak szczególnie w sytuacji, w której nie masz zbyt wiele doświadczenia w poszukiwaniu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to standardowa procedura. Jeżeli podejdziesz do niej z dobrym nastawieniem – można liczyć sukces.

Jeżeli jesteś zaproszony na rozmową rekrutacyjną, oznacza to, że już udało Ci się osiągnąć pewien sukces. Twoje CV i list motywacyjny sprawiły, że pracodawca uznał, że warto zwrócić na Ciebie uwagę. Potrzebuje on jednak zdobyć odpowiedzi na kilka pytań i w związku z tym konieczne jest spotkanie na rozmowę.

Pamiętaj o tym, że stres nie jest Twoim dobrym doradcą. Niestety podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz bardzo ograniczony czas na odpowiadanie na pytania zadawane przez rekrutera. Jeżeli jednak przynajmniej minimalnie się do niej przygotujesz oraz podejdziesz do niej z odpowiednim nastawieniem – istnieje duża szansa, że zrobisz bardzo dobre wrażenie.

Rozmowa rekrutacyjna – to musisz wiedzieć

Rozmowa rekrutacyjna to zupełnie standardowa procedura podczas aplikowania do pracy. Jeżeli zainteresuje Cię dana oferta, wysyłasz swoje CV oraz list motywacyjny. Jednak to nie wystarcza do zdobycia pracy. To dopiero pierwszy krok – potem może być ich jeszcze trochę.

Pracodawca musi mieć pewność, że kompetencje przedstawione w Twoim CV odpowiadają rzeczywistości. Chce Cię lepiej poznać, żeby wiedzieć, czy faktycznie jesteś osobą godną zaufania. 

W procesie rekrutacyjnym chodzi o wyłonienie najlepszego kandydata. Rozmowa kwalifikacyjna to drugi (lub kolejny) etap. Możliwe, że ostatni. Jeżeli dobrze na niej wypadniesz, to istnieje duża szansa, że zdobędziesz pracę, na którą aplikujesz. 

Pamiętaj o tym, że rozmowa rekrutacyjna może przebiegać na wiele sposobów. Możesz spotkać się np. z sytuacją, w której całość rozmowy zostanie przeprowadzona przez telefon. W dobie pracy zdalnej coraz częściej spotyka się także rozmowy rekrutacyjne przeprowadzone w formie telekonferencji. Wszystko zależy od firmy, do której aplikujesz.

W przypadku, gdy aplikujesz do pracy w korporacji lub wielkiej firmie możesz spotkać się także z assessment center. To rodzaj testu, podczas którego badane są Twoje umiejętności twarde oraz miękkie. Może on trwać nawet kilka godzin. Podczas takiego spotkania będziesz mieć za zadanie wykonać zadania podobne do tych, którymi miałbyś się zajmować w swojej pracy. To bardzo dobry sposób na poznanie faktycznych kwalifikacji kandydata. Jeżeli dobrze wypadniesz na assessment center, pokazuje to, że na pewno poradzisz sobie także podczas codziennej pracy.

Jednak pamiętaj, że większość rozmów rekrutacyjnych przebiega w standardowej wersji. Przygotuj się, że będzie to po prostu rozmowa z rekruterem, kierownikiem działu lub bezpośrednio z szefem.

Przygotowanie do rozmowy

Choć rozmowa rekrutacyjna wiąże się ze sporym stresem, to zmieniając swoje nastawienie można go znacznie zredukować. Oczywiście nie jesteś w stanie przygotować się na rozmowę w taki sam sposób jak na egzamin – tutaj nie ma listy pytań, literatury przedmiotu oraz zasobu wiedzy, który trzeba przyswoić. Podczas rozmowy trzeba być sobą – i jeżeli to zrozumiesz, to jesteś na bardzo dobrej drodze do sukcesu.

Rozmowa kwalifikacyjna może trwać bardzo różnie – nie ma tutaj żadnej reguły. Czasem jest to 15 minut, a czasem godzina. Najczęściej jej długość oscyluje wokół 30 minut. W tym czasie pracodawca będzie zadawał Ci wiele pytań. Niestety nie masz tutaj zbyt wiele czasu na przygotowanie atrakcyjnych odpowiedzi lub znalezienia w Internecie rozwiązania do konkretnych problemów. 

Jeżeli skłamałeś w CV – to najprawdopodobniej wyjdzie to na jaw już podczas rozmowy rekrutacyjnej. W związku z tym, jeżeli czytasz ten artykuł jeszcze przed przygotowaniem swojego życiorysu – to koniecznie pamiętaj o tym, aby nie ubarwiać żadnych szczegółów dotyczących Twojej kariery. 

Tak naprawdę aby dobrze przygotować się do rozmowy, najlepiej jeszcze raz dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę, na które aplikowałeś. Zobacz, jakie są wymagania i obowiązki. Możesz się spodziewać, że zostaniesz zapytany o to, w jaki sposób poradziłbyś sobie z następującym problemem. Rekruter też może Cię spytać o Twoje doświadczenia dotyczące konkretnego zadania związanego z danym stanowiskiem. Więcej pytań zobaczysz w dalszej części artykułu.

Co jeszcze możesz zrobić? Warto dokładnie zapoznać się ze stroną internetową firmy oraz ich działaniami na Facebooku lub w innych mediach. Dzięki temu możesz zabłysnąć podczas rozmowy, pokazując, że wiesz czym dokładnie zajmuje się firma i jakie były jej ostatnie sukcesy. Czytając zakładki “Misja” lub “O nas” możesz dowiedzieć się,  na jakie cechy zwraca się szczególną uwagę w tej firmie.

Warto wspomnieć, że najlepsze rozmowy rekrutacyjne to te, podczas których obydwie strony są wyluzowane i po prostu rozmawiają – bez niepotrzebnego stresu. Jednak niestety to nie od Ciebie zależy, czy uda się zmniejszyć dystans w trakcie rozmowy. Propozycja “przejścia na Ty” powinna paść wyłącznie ze strony rekrutera lub pracodawcy.

Odpowiedni ubiór i mowa ciała

Na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób ubrać się na rozmowę rekrutacyjną. Tutaj tak naprawdę nie powinno być wątpliwości. Najlepiej jeśli ubierzesz się formalnie – marynarka, koszula. Musisz pamiętać, że jeżeli nie będziesz wyglądać profesjonalnie możesz zrobić kiepskie pierwsze wrażenie. Nie oznacza to jednak, że masz zakładać garnitur lub elegancką garsonkę. Najlepszy będzie styl business casual – czyli strój biznesowy połączony z lekkością. 

Sam ubiór to dopiero połowa sukcesu jeżeli chodzi o zrobienie dobrego wrażenia. Oprócz tego istotna jest mowa ciała. Nie siedź z założonymi rękoma, zadbaj o postawę otwartą. Nie obgryzaj paznokci i nie stukaj palcami. Po prostu nie dawaj po sobie poznać, że jesteś zestresowany. Jeżeli pokażesz, że umiesz sobie radzić z nerwami podczas rozmowy kwalifikacyjnej, będzie to znak, że umiesz pracować w stresie – a to z kolei świadczy o rozwiniętych kompetencjach miękkich.

Wiadomo, że taka porada może zabrzmieć jak pusty frazes – ale postaraj się podejść do tej rozmowy na luzie. Wtedy będziesz mógł liczyć na sukces w tym etapie rekrutacji. Oczywiście, jeżeli Twoje kwalifikacje odpowiadają wymaganiom pracodawcy – bez tego ani rusz.

Przykłady pytań – czyli na co się przygotować?

Istnieje szereg pytań, które często pojawiają się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli je poznasz i spróbujesz przygotować sobie chociaż zarys odpowiedzi, to na pewno ograniczysz swój stres – a przez to lepiej wypadniesz w oczach pracodawcy. 

Zapoznaj się z poniższymi przykładami pytań – dzięki nim dowiesz się mniej więcej, czego możesz się spodziewać.

Dlaczego chcesz u nas pracować?

To jedno z najczęściej padających pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Odpowiedz w prosty sposób – tak jak czujesz. Oczywiście nie wskazuj, że chodzi Ci wyłącznie o pieniądze – to w złym tonie.

Dlaczego rozstałeś się z poprzednim pracodawcą?

Nawet jeżeli z poprzednim pracodawcą nie układało Ci się najlepiej, nie wykorzystuj rozmowy rekrutacyjnej do narzekania na byłego szefa. A najlepiej powiedz, że chcesz dalej rozwijać swoją karierę i szukasz nowych doświadczeń. 

Jaki jest Twój największy atut?

To niby proste pytanie, ale nie zawsze łatwo na nie odpowiedzieć. Powiedz, w czym czujesz się najlepiej i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Możesz też wskazać na kompetencje miękkie – np. że bardzo cenisz sobie pracę w kreatywnych zespołach. Pokaż, że wierzysz w siebie i swoje kompetencje!

Co jest Twoją największą wadą? Jaka była Twoja największa porażka?

Czy łatwo jest mówić o swoich niedoskonałościach? Oczywiście, że nie. Jednak pracodawca chce mieć świadomość, czy zdajesz sobie sprawę, ze swoich wad i czy umiesz podejść do siebie w krytyczny sposób. Unikaj odpowiedzi typu „nie mam wad”. Lepiej powiedz o tym, że ciężko Ci się skupić w przypadku chaotycznej pracy lub masz problem z zachowaniem koncentracji przy monotonnej pracy. 

Gdzie widzisz się za 5 lat?

To częste pytanie pojawiające się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak naprawdę chodzi tutaj o Twój cel zawodowy. Czy aplikujesz do pracy tylko po to, żeby przezimować w niej kilka lat? A może faktycznie czujesz, że możesz – i że chcesz – się w niej rozwijać.

Oczywiście podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz spotkać się także z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio Twoich kompetencji. Odpowiadaj na nie szczerze, bez ubarwień, ale jednocześnie z pewną dozą pewności siebie. W ten sposób pokażesz, że wierzysz w swoje możliwości. 

Na zakończenie

Jak widać – rozmowa kwalifikacyjna może przyjmować różne formy, jednak zawsze wiąże się ze sporym stresem. W związku z tym warto się do niej odpowiednio przygotować – poczytać informacje na temat firmy i zapoznać się z jej obecną działalnością. Oprócz tego warto zapoznać się z pytaniami często zadawanymi na rozmowach kwalifikacyjnych.

Podejdź do rozmowy kwalifikacyjnej na luzie. Jeżeli będziesz mieć dobre nastawienie, nie będziesz się stresować i będziesz sobą – wtedy masz szansę na odniesienie sukcesu. Pamiętaj, że jeżeli masz odpowiednie kompetencje i uda Ci się je zaprezentować podczas rozmowy, to istnieje duża szansa, że następnym krokiem będzie już tylko podpisanie umowy o pracę.