Opublikowano

Jak napisać List motywacyjny

List motywacyjny, nazywany także podaniem to o pracę, jest dokumentem poprzedzającym Curriculum Vita. Dowodzi on przydatności danej osoby na konkretne stanowisko pracy. List ten ma na celu prezentację Twoich najlepszych stron i daje pracodawcy znak, iż jesteś naprawdę zainteresowany daną posadą oraz masz predyspozycje niezbędne do jej objęcia. Reasumując, dobry list motywacyjny powinien wywołać wrażenie, iż Twoje CV jest naprawdę dobre, a tym samym, że Ty jesteś odpowiednim kandydatem do podjęcia konkretnej pracy.

Budowa Listu motywacyjnego

Wprowadzenie

Pamiętaj, Twój list powinien być treściwy, zwięzły oraz przekonujący. Nie powinien przekraczać jednej strony; liczy się estetyka, prostota i minimalizm. List ten to odpowiedź na kryteria stawiane w ofercie pracy, dlatego własne dokonania i umiejętności zawodowe opisuj wyłącznie w kontekście oczekiwań pracodawcy.

Adreset Listu

Na pewno odbierasz setki przesyłek reklamowych, które i tak czym prędzej wyrzucasz. Ofertom posiadającym Twoje imię i nazwisko zazwyczaj poświęcasz więcej czasu. Dlaczego to spostrzeżenie jest ważne w omawianym kontekście? Jeżeli zamieścisz informacje na temat osoby zajmującej się rekrutacją, list stanie się bardziej osobisty. Zdobycie takich danych jest niezwykle cenne, im wyższe stanowisko, o które sie ubiegasz, tym większe ma to znaczenie. Jeżeli uważasz, iż taka forma adresowania jest stratą czasu, musisz mieć na uwadze fakt, że Twój list stanie się bezosobowy, zaadresowany do anonimowego działu. Tymczasem list powinien zawierać imię i nazwisko, tytuł zawodowy, ewentualnie stopień naukowy oraz adres i nazwę firmy.

Rozwiniecie

W tej części postaraj się przekonać o atrakcyjności Twojej kandydatury. Nie rozpisuj się za bardzo, gdyż dużo nie zawsze oznacza dobrze. Jeżeli nie spełniasz wymogów podanych w ofercie, zadeklaruj chęć zdobycia stosownych umiejętności lub uzupełnienia wykształcenia i wiedzy. Unikaj oklepanych zdań powtarzających się w setkach listów motywacyjnych, takich jak: „Jestem szczególnie zainteresowany podjęciem pracy w tak znanej i renomowanej firmie”. Kwestię finansową zostaw na rozmowę kwalifikacyjną.

Prezentacja Kwalifikacji

Nie powtarzaj tego, co zawiera już CV, co najwyżej powołaj się na załączoną aplikację. Staraj się napisać list motywacyjny tak, aby przedstawić swoją osobę oraz własne oczekiwania. Spróbuj przedstawić pozytywny obraz samego siebie, podkreśl kwalifikacje oraz zalety, które mogłyby przyczynić się do objęcia stanowiska z racji np. wykształcenia, zdolności, dyspozycyjności etc. Postaraj się wybrać kilka swoich atutów w miarę oczekiwań oferty, bez podawania zbędnych szczegółów.

Zakończenie

Kończąc list, podziękuj za poświęcony Ci czas. Możesz skorzystać ze standardowej formułki: „Z wyrazami szacunku”, „Pełen zaufania”, „Z poważaniem”.

Przykłady zdań które możesz użyć

 1. Mam nadzieję, iż zechcą Państwo przekonać się, jak moje kwalifikacje mogą przyczynić się do rozwoju Państwa firmy.
 2. Z przyjemnością omówię z Państwem dalsze szczegóły. Pozwolę sobie skontaktować się za kilka dni, by dopasować terminy i spotkać się osobiście.
 3. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję porozmawiać na temat szczegółów. Zadzwonię odpowiednio wcześniej, by umówić termin spotkania.
 4. Z przyjemnością omówię wszelkie kwestie związane z przebiegiem mojej kariery zawodowej.
 5. … W tej sytuacji być może zainteresuje Państwa fakt, że …
 6. Jeżeli poszukują Państwo osoby na stanowisko …, z pewnością zainteresuje Państwa ..
 7. Byłbym wdzięczny, gdyby potraktowali Państwo moje podanie jako poufne, ponieważ jestem obecnie zatrudniony u innego pracodawcy.
 8. Ze względu na doświadczenie oraz odbyte szkolenia nie mam wątpliwości, iż jestem w stanie spełnić oczekiwania firmy. Chciałbym porozmawiać o tym osobiście. Kiedy możemy się spotkać?
 9. Jeżeli poszukują Państwo eksperta w tej dziedzinie, w dołączonym CV zapoznają się Państwo z sylwetką osoby zaangażowanej w realizację powierzonych zadań, skutecznej w działaniu i zdeterminowanej do osiągania celów
 10. Od pewnego czasu poszukuję pracy w firmie z Branży … o mocnej pozycji na rynku lokalnym, która oferuje program szkoleń i doskonalenia kwalifikacji zawodowych. Firma … pod każdym względem odpowiada moim nadziejom i oczekiwaniom.
 11. W związku z brakiem na rynku pracy dobrze wykwalifikowanych pracowników, gotowych stawić czoła nowym wyzwaniom [stanowisko, o które się starasz ], jestem przekonany, że nasze spotkanie zaowocuje obopólnymi korzyściami.
 12. Byłbym szczęśliwy, znając szansę wykorzystywać … letnie doświadczenie w pracy na stanowisku … dla rozwoju firmy…
 13. Za kilka tygodni przeprowadzam się z Gorzowa Wielkopolskiego do Szczecina. Po przestudiowaniu listy pracodawców związanych z moim zawodem w nowym miejscu zamieszkania z przyjemnością nawiążę z Państwem kontakt.
 14. W branży … zmiany postępują w błyskawicznym tempie, pozostawiając większość kolegów po fachu daleko w tyle. Ja należę do wyjątków. Miło mi będzie służyć swoim doświadczeniem zawodowym właśnie Państwu.
 15. Staram się o uzyskanie posady w Państwa firmie, ponieważ nie mam wątpliwości, iż moje doświadczenia zawodowe oraz otwartość na nowe wyzwania odpowiadają Państwa oczekiwaniom.
 16. Przesyłam niniejszy list motywacyjny wraz z życiorysem, mając nadzieję na otrzymanie posady …
 17. Za sześć tygodni kończę drugi rok nauki w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu. Jestem zainteresowana podjęciem pracy w Państwa firmie w okresie wakacyjnym, ponieważ …
 18. Zbliża się sezon wakacyjny i, o ile mi wiadomo, będą Państwo poszukiwać dodatkowych pracowników.
 19. Jako student szukam pracy w sezonie wakacyjnym, dzięki której będę miał okazję zdobyć garść praktycznych doświadczeń zawodowych.
 20. Przesyłam Państwu swoje Curriculum Vitae, ponieważ, jak rozumiem, specjalizujecie się w branży …
 21. … W tej sytuacji być może zainteresuje Państwa fakt, że …
 22. W załączeniu przesyłam swoje CV. Jako firma specjalizująca się w branży … być może uznają Państwo moje doświadczenie … za interesujące.
 23. Jeżeli poszukują Państwo osoby na stanowisko …, z pewnością zainteresuje Państwa …