Opublikowano

List motywacyjny – jak go przygotować?

List motywacyjny piszesz po to, żeby przedstawić się rekruterowi i zaprezentować dlaczego jesteś odpowiednią osobą do objęcia danego stanowiska pracy. Choć jego przygotowanie zajmuje trochę czasu, to zdecydowanie warto to zrobić. Dowiedz się, w jaki sposób zabrać się za przygotowanie takiego listu.

Czy warto pisać list motywacyjny? Oczywiście, że tak – nawet jeżeli nie jest wymagany na danym stanowisku pracy. Dzięki napisaniu takiego listu możesz zdecydowanie rozwinąć informacje, które zawierasz w swoim CV. Pamiętaj, że Twój życiorys – przedstawiający Twoje kompetencje, informacje o dotychczasowej pracy oraz wykształceniu – to w zdecydowanej większości suche informacje. W przypadku listu – jest już to forma komunikacji bezpośredniej. Zwracasz się w nim bezpośrednio do pracodawcy.

Co napisać w takim liście? Jaką formę mu nadać? Na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy pisaniu takiego dokumentu? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, a przygotowanie listu nie sprawi Ci najmniejszych problemów. Pamiętaj, że choć początkowo napisanie listu motywacyjnego może się wydać trudne i mozolne, to naprawdę warto!

Odpowiednia forma listu motywacyjnego

Niezależnie od tego w jakim programie przygotowujesz list motywacyjny, to od Ciebie zależeć będzie jaką formę mu nadasz. Do napisania listu potrzebny jest edytor tekstu. Najczęściej jest to Microsoft Office lub LibreOffice Writer. Możesz także skorzystać z Google Docs – aplikacji dostępnej online. Wszystkie te programy mają bardzo podobne opcje stylizowania tekstu.

Pamiętasz ze szkoły jak sporządza się list formalny? Musi on mieć pewne niezbędne elementy. Warto przygotować list motywacyjny w ten sposób – pokazuje to, że umiesz prowadzić korespondencję formalną, co może przydać się już bezpośrednio na zajmowanym stanowisku pracy.

Na początek – zacznij od umieszczenia miejscowości i daty w prawym górnym rogu listu motywacyjnego. Następnie napisz swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe w lewym górnym rogu – przeznaczonym na informacje o nadawcy. Dzięki temu pracodawca będzie wiedzieć, z którym CV go połączyć.

Niżej po prawej strony umieść dane adresata. Warto go określić – jeżeli wiesz, czy będziesz korespondować z rekruterem, kierownikiem działu czy szefem, to koniecznie wpisz jego dane w tym miejscu. Jeżeli nie – po prostu podaj dane firmy. Na pewno nie możesz pominąć tej informacji – mogłoby to sugerować, że tak naprawdę nie wiesz do kogo piszesz.

Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych. Rozpocznij list od zwrotu „Szanowna/y Pani/ie” lub „Szanowni Państwo”. Po napisaniu listu w prawym dolnym rogu napisz „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku” i dodaj swoje imię i nazwisko.

Zwróć uwagę takżę na design dokumentu! Ustal czytelną czcionkę (np. Arial lub Calibri) oraz jej wielkość – najlepiej 12 pt. Kolor liter ustaw oczywiście jako czarny – w ten sposób tekst będzie najbardziej czytelny. Zadbaj, by list motywacyjny i CV wyglądały jak komplet – świetnie, jeżeli będą utrzymane w podobnej stylistyce. Pokaże to, że masz dobre wyczucie estetyczne i potrafisz obsługiwać edytor tekstu.

Masz już tak sformatowany dokument? Doskonale. Dopiero teraz możesz zabrać się za pisanie faktycznej treści listu motywacyjnego.

Treść listu motywacyjnego

List motywacyjny nie powinien być długi. Najlepiej jeśli uda Ci się zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Rozpocznij od krótkiego przedstawienia. Napisz dosłownie 1-2 zdanie o sobie. Określ, na jakie stanowisko aplikujesz. Dopiero potem przejdź do argumentacji.

To jak pisać do pracodawcy zależy w bardzo dużym stopniu od tego, jak skonstruowane zostało ogłoszenie o pracę. Oczywiście warto odnieść się do wymagań oraz obowiązków wskazanych przez pracodawcę. Napisz, ile masz doświadczenia w wykonywaniu poszczególnych zadań. Określ, co jest Twoją największym atutem. Najlepiej jeżeli treść listu będzie bezpośrednią odpowiedzią na ofertę pracy. Przeczytaj ją jeszcze raz przeczytaj, jakie są wymagania wobec kandydata. Zapoznaj się z obowiązkami pracownika. Dopiero wtedy zabierz się za opowiadanie o swojej kandydaturze.

Oczywiście nie wykorzystuj listu motywacyjnego do dublowania informacji z Twojego CV. To nie jest dobre rozwiązanie. Dla Ciebie to zwykła strata czasu, a pracodawca nie uzyska z tego powodu żadnych korzyści. Potraktuj go jako możliwość rozszerzenia pewnych informacji z Twojego życiorysu. Co przez to rozumieć?

List motywacyjny potraktuj jako możliwość stworzenia narracji wokół poszczególnych zapisków z Twojego CV. Napisz, jaką szkołę ukończyłeś i w jaki sposób przedstawiałą się Twoje doświadczenie zawodowe. Postaraj się też napisać, jakie są Twoje plany na przyszłość – w jakim kierunku zamierzasz pokierować swoją karierą zawodową.

Jeżeli w Twojej karierze istnieją pewne luki – np. przerwa w pracy – to list motywacyjny jest dobrym miejscem na ich wyjaśnienie. Pamiętaj, że pomijając takie informacje zostawiasz sporo miejsca na niedomówienia.

Podsumowując

Widzisz już, że napisanie listu motywacyjnego wymaga pewnego przygotowania. Jeżeli jesteś „na świeżo” po analizie swoich kompetencji w CV, to nie powinieneś mieć problemu także z przygotowaniem listu do swojego potencjalnego pracodawcy.

Pamiętaj o tym, że czas zainwestowany w przygotowanie listu motywacyjnego nie idzie na marne. Pracodawca w ten sposób może Cię bliżej poznać – nie tylko analizująć nieco zdehumanizowane CV. Może też zobaczyć, czy potrafisz się poprawnie wysławiać. Dzięki temu może się dowiedzieć, czy warto dawać Ci szansę.

Pamiętaj, że przygotowanie listu motywacyjnego to także doskonałe przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. W końcu – jeżeli Twoja aplikacja okaże się atrakcyjna – zostaniesz zaproszony na spotkanie, podczas którego będziesz musiał bezpośrednio przedstawić argumentację przemawiającą za zatrudnieniem właśnie Ciebie.