Opublikowano

Jak napisać CV, które pomoże Ci zdobyć pracę?

Przygotowanie dobrego CV może zająć sporo czasu. W końcu wymaga to od Ciebie analizy dotychczasowego doświadczenia, umiejętności – aby sprawdzić, czy kompetencje pozwolą Ci na wykonywanie pracy na danym stanowisku. W tym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące pisania CV. Zapoznaj się z nimi – i zdobądź pracę, której szukasz.

CV, czyli Curriculum Vitae, to dokument w którym przedstawiasz swój cały życiorys zawodowy. Musisz go sporządzić, w celu przedstawienia swojej kandydatury pracodawcy. Praktyka pokazuje, że nie zamieszcza się w nim wyłącznie informacji dotyczących doświadczenia zawodowego – oprócz tego piszesz w nim o:zainteresowaniach czy szkoleniach, które pozwoliły Ci zdobyć określone kwalifikacje.

Nie ma się co łudzić – nie uda Ci się uniknąć przygotowania CV.
Co więcej – będziesz musiał je przygotowywać aktualizować w przypadku każdego postępowania rekrutacyjnego – w końcu różni pracodawcy mogą od Ciebie wymagać zupełnie innych rzeczy.

Na początek przedstawię Ci informacje dotyczące obowiązkowych sekcji, które muszą znaleźć się w każdym CV. Pamiętaj o tym, że jeżeli nie zawrzesz ich w swoim życiorysie, to możesz sobie zaszkodzić. W końcu pracodawca wymagając od Ciebie CV ma nadzieję, że uzyska od Ciebie konkretne informacje.

Dane osobowe

Bez danych teleadresowych naprawdę trudno wyobrazić sobie przygotowanie CV. W końcu jest to jedna z pierwszych informacji, które zamieszczasz w życiorysie. 

Imię i nazwisko

W nagłówku CV piszesz swoje imię i nazwisko. Nie ma wymogu podawania dwóch imion – chyba, że faktycznie korzystasz z nich na co dzień. Spokojnie możesz pogrubić swoje imię i nazwisko, w końcu to jedna z podstawowych informacji w Twoim CV – będzie bardzo dobrze wyglądać obok Twojego zdjęcia.

Adres zamieszkania

Następnie podajesz swój adres. Przedstaw miejsce, w którym mieszkasz i do którego należy przesyłać korespondencję. Adres zameldowania nie jest ważny dla Twojego pracodawcy, w związku z czym pomiń go. Powtarzanie adresu to bardzo zły pomysł – w końcu zajmuje miejsce oraz  niepotrzebnie dubluje informacje.

Telefon kontaktowy

Co z telefonem? Oczywiście podaj numer swojej komórki. Przecież chcesz ułatwić rekruterowi kontakt z sobą, prawda? W związku z tym w dzisiejszych czasach podawanie telefonu domowego absolutnie mija się z celem.

Adres e-mail

Nie oszukujmy się – większość życiorysów jest obecnie przesyłanych drogą mailową. Czasy, w których CV dostarczało się osobiście lub przesyłało listownie odeszły już dawno do lamusa. Najprawdopodobniej swój życiorys dostarczysz mailowo – i w ten sam sposób otrzymasz także odpowiedź na swoja aplikację. W związku z tym podaj w CV swój adres e-mail, aby ułatwić potencjalnemu nowemu pracodawcy kontakt z Tobą. 

Prywatna strona WWW

To wszystko? Tak naprawdę w tej sekcji nie musisz podawać żadnych dodatkowych informacji. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, możesz się jeszcze zastanowić nad dodaniem adresu swojej strony internetowej, portfolio czy adresu swoich mediów społecznościowych. Oczywiście tylko w sytuacjach, jeżeli uważasz, że może to zwiększyć szansę na zdobycie danej pracy.

Zdjęcie w CV

W nagłówku CV – obok danych osobistych – powinno znaleźć się także Twoje zdjęcie. To właśnie dzięki zamieszczeniu fotografii rekruter może dowiedzieć się, jak wyglądasz. W związku z tym zyskuje on pełen obraz Ciebie jako kandydata – jakie masz kompetencje i jak się prezentujesz.

Czy może to być obojętnie jakie zdjęcie? Oczywiście, że nie! Jeżeli zamieścisz zdjęcie legitymacyjne, z dowodu osobistego lub paszportu, to będziesz wyglądać sztywno i nienaturalnie. Z kolei w przypadku zdjęcia z wakacji, trudno, żeby pracodawca potraktował Cię poważnie.

Co Ci pozostaje? Najlepiej znaleźć złoty środek. Postaraj się, aby zdjęcie w CV z jednej strony pokazywało Cię w formalnym ubraniu, ale możesz sobie pozwolić także na trochę luzu. Wyobraź sobie, jak ubrałbyś się na pierwszy dzień pracy? Najlepiej do zdjęcia ubierz się w podobny sposób. Dzięki temu pokażesz, jaki jesteś naprawdę – na co dzień.

Podsumowanie zawodowe kandydata

Jeżeli poszukujesz inspiracji dotyczących CV, bardzo prawdopodobne, że trafisz na życiorysy z krótkim, interesującym podsumowaniem znajdującym się w okolicach nagłówka. Co to takiego? To podsumowanie kandydata lub cel zawodowy.

Niezależnie od tego, jak to nazwiesz, warto mieć na uwadze, że jest to doskonały sposób na zaprezentowanie się pracodawcy. 

Na pewno wiesz o tym, że rekruterzy podczas poszukiwania pracownika czytają dziennie po kilkadziesiąt CV. W związku z tym nie mają zbyt wiele czasu na dokładne analizowanie każdego z nich. Wystarczy im kilkadziesiąt sekund, żeby zdecydować czy nadajesz się, czy nie.

Jeżeli w swoim CV dodasz chwytliwe podsumowanie zawodowe to wysyłasz do rekrutera szybki komunikat. Nie musi on dokładnie analizować Twojego doświadczenia czy umiejętności, aby zdobyć podstawowe informacje na Twój temat. To dla niego duże ułatwienie – a dla Ciebie większa szansa na zainteresowanie Twoim CV.

Co napisać w takim podsumowaniu? Masz na to 2-3 zdania, więc nie możesz się rozpisywać. Powiedz czy jesteś np. sekretarką, grafikiem, mechanikiem czy programistą. Dodaj informację dotyczącą Twoich największych sukcesów zawodowych – np. znacznego zwiększenia wyników finansowych Twojej poprzedniej firmy. Oprócz tego wpisz tam także swój cel zawodowy – czyli powiedz, jak widzisz swoją zawodową przyszłość na najbliższe lata.

Jeżeli dobrze napiszesz podsumowanie zawodowe, to zdecydowanie zwiększasz szansę, że rekruter zainteresuje się Twoim CV. Jeżeli analizując dalsze sekcje zauważy, że nadajesz się na dane stanowisko, to możesz spodziewać się zaproszenia na rozmowę o pracę!

Doświadczenie zawodowe

Opuśćmy już nagłówek i przejdźmy do dalszych sekcji. Jak już wiesz, CV to Twój życiorys zawodowy. A więc jest ono przygotowywane po to, aby powiedzieć czym zajmowałeś się w poprzednich firmach i organizacjach. 

I tutaj zaczynają się schody. W jaki sposób pisać o swoim doświadczeniu zawodowym? Żeby dobrze wypełnić tę sekcję CV musisz mieć na uwadzę kilka rzeczy. Dokładnie się z nimi zapoznaj.

Przede wszystkim stosuj odwróconą chronologię – na samej górze umieszczaj informacje, które są najbardziej aktualne. Wcześniejsze pracy umieszczaj w dalszej części sekcji. Pisząc o przedziale dat, w których pracowałeś w danej firmie, ogranicz się do miesiąca i roku – a więc np. styczeń 2018 – grudzień 2019. A co, gdy dalej pracujesz w danej firmie? Wtedy napisz np. marzec 2019 – obecnie.

Obok daty napisz nazwę firmy. Zadbaj o to, by była to prawidłowa nazwa – a nie np. nazwa marki, której właścicielem jest firma. W końcu rekruter i Twój nowy pracodawca oczekują, że będą w stanie sprawdzić, czy informacje, które podajesz w CV są prawdziwe. Nie utrudniaj im tego.
Następnie napisz nazwę zajmowanego stanowiska. Niczego nie ubarwiaj – najlepiej napisz dokładnie to, co jest napisane w Twojej umowie o pracę. I tak najważniejsza nie jest nazwa, tylko to, co faktycznie robiłeś. W związku z tym przy każdym stanowisku opisz krótko, jak wyglądały Twoje obowiązki w danej organizacji. Jeżeli możesz napisać o pewnych osiągnięciach, to koniecznie dodaj w tym miejscu taką informację.

Wykształcenie

Czy ukończona szkoła lub studia to ważna informacja dla nowego pracodawcy? Oczywiście, że tak! Nie pomijaj tej informacji w swoim CV. W końcu po to uczysz się lub studiujesz, żeby zwiększać swoje kwalifikacje.

Pisząc o edukacji – podobnie jak w przypadku doświadczenia – zastosuj odwróconą chronologię, czyli ostatnią ukończoną szkołę umieść na górze sekcji. Jednak pamiętaj o tym, że tak naprawdę pracodawcę rzadko kiedy interesuje, jakie gimnazjum czy którą podstawówkę skończyłeś. W związku z tym skup się na ostatnim lub dwóch ostatnich etapach edukacji.

Obok daty napisz nazwę szkoły i uczelni. Napisz o kierunku swoich studiów. Raczej nie wspominaj o temacie pracy inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej – chyba, że uważasz, że ma ona duży związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz i przez to może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie pracy.

W tym miejscu możesz także zawrzeć informacje dotyczącą ukończonych przez Ciebie kursów i szkoleń. Pamiętaj, aby dokonać selekcji – i dodawać wyłącznie te, które mają związek z danym stanowiskiem pracy.

Umiejętności

To kolejna bardzo ważna informacja, która musi znaleźć się w Twoim CV. Musisz dokładnie opisać swoje umiejętności. Powiedz pracodawcy, dlaczego warto Cię zatrudnić. Pokaż mu, że to nie on będzie musiał Cię uczyć – a to Ty przyniesiesz zasób nowe umiejętności do jego firmy.

Gdy mowa o umiejętnościach najczęściej dzieli się je na twarde i miękkie. Pierwsze z nich to pewne kwalifikacje, które udało Ci się zdobyć w toku edukacji oraz kariery zawodowej. Może to być np. prawo jazdy, umiejętność obsługi komputera czy znajomość prawa pracy. Drugie z nich to kompetencje miękkie – czyli pewne cechy Twojego charakteru i osobowość, które określają Twój stosunek do pracy w stresie, relacji międzyludzkich czy umiejętności organizowania swojego czasu. Pisząc o umiejętnościach napisz zarówno o jednych, jak i o drugich.

Pamiętaj o tym, żeby opisując kompetencje postarać się przedstawić jak najwięcej konkretów. Jeżeli umiesz korzystać z Worda, napisz, co tak naprawdę potrafisz w nim zrobić. Gdy masz prawo jazdy – wspomnij od jak dawna. Kiedy wspominasz o zdolności do zarządzania zespołem, napisz z jak dużymi grupami dotychczas współpracowałeś.

Języki obce

Kolejna kwestia dotycząca przygotowywania CV odnosi się do kwestii języków. Informacje dotyczące znajomości angielskiego, niemieckiego czy francuskiego często dodaje się do kwestii umiejętności. Jednak jeżeli zależy Ci na szczególnym uwydatnieniu takich kompetencji, warto poświęcić im odrębną sekcję.

Pisząc o językach nie ograniczaj się do podania, że znasz dany język. Niestety dla pracodawcy to zdecydowanie za mało. Zamiast tego napisz, że angielski znasz np. na poziomie średniozaawansowanym B2. Przy francuskim napisz, że Twoja znajomość w mowie i w piśmie może być określona jako A2.

Skąd wziąć te nazwy? Najlepiej skorzystaj z internetowego testu znajomości danego języka. Wtedy będziesz mógł określić, na jakim poziomie jesteś. Pamiętaj, żeby sztucznie nie zawyżać swojej znajomości języka – prędzej czy później takie kłamstwo zostanie odkryte.

Zainteresowania

W CV oprócz informacji podanych powyżej często zamieszcza się także sekcję poświęcona zainteresowaniom. Po co pisać o własnym hobby? Okazuje się, że może to powiedzieć dużo o tym, jakim jesteś człowiekiem. Dzięki temu rekruter może dowiedzieć się, czy masz jakąś pasję, czy się niej poświęcasz oraz czy istnieje dla Ciebie życie poza pracą. W związku z tym hobby może okazać się Twoim dużym atutem.

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki sposób je opiszesz. Jeżeli napiszesz, że interesuje Cię film i muzyka, to tak naprawdę nie powiesz o sobie nic. Gdy umieścisz informację o tym, że interesuje Cię kino włoskie z lat 60-tych, to pokażesz, że faktycznie masz dobry gust i znasz się na rzeczy. Jeżeli napiszesz, że uwielbiasz grać w szachy, to pokażesz pracodawcy, że masz zdolności matematyczne i analityczne. Gdy powiesz, że grywasz w siatkówkę, dasz znać rekruterowi, że cenisz sobie aktywne spędzanie czasu i umiesz pracować w zespole.

Jak sam widzisz, takich przykładów można by mnożyć i mnożyć. Zastanów się nad tym, co Twoje pasje mogą powiedzieć o Tobie? Jak już to dokładnie przemyślisz, to koniecznie opisz swoje hobby w swoim CV.

Klauzula w CV

Jednak wszystko to co udało Ci się napisać w CV mogłoby pójść na marne, gdyby nie jeden szczegół. Chodzi o klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Jeżeli wyślesz swój życiorys bez wyrażenia zgody na przetwarzanie takich danych, Twoje CV może zostać od razu skierowane do kosza. W ten sposób nawet nie pozwalasz rekruterowi wziąć pod uwagę Twojej kandydatury podczas rekrutacji.

Zamieść aktualną klauzulę w CV. Najprawdopodobniej znajdziesz ją w samym ogłoszeniu o pracę – pracodawcy bardzo często mają swój własny wzór klauzuli. Wystarczy go przeczytać, skopiować i umieścić w swoim życiorysie.

Pamiętaj o tym przy pisaniu CV

Gdy piszesz CV musisz pamiętać także o jeszcze kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim zawsze przygotowuj życiorys w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie o pracę. Przeczytaj je dokładnie i spróbuj napisać CV w ten sposób, by było ono odpowiedzią na konkretne wymagania pracodawcy.

Pamiętaj także o tym, by przed wysłaniem dokumentu, dokładnie przeanalizować go pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych. Oprócz tego sprawdź, czy Twoje CV dobrze wygląda po wydrukowaniu.

Jeżeli chodzi o dane osobiste istnieją pewne informacje, o których nie należy informować. Jednym z nich jest stan cywilny. To, czy masz żonę, czy męża a może jesteś singlem, na pewno nie powinno interesować pracodawcy. Oprócz tego odpuść sobie informacje dotyczące posiadanych dzieci.

Nie pisz także o swojej narodowości czy wyznaniu. To Twoje prywatne sprawy, w związku z tym pracodawca nie ma prawa Cię o nie pytać. Nie ma po co dodawać takich informacji w swoim życiorysie.

Zapisując CV wybierz odpowiedni format – najlepiej niech będzie to plik .pdf, który nie umożliwia edycji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje CV wyświetli się rekruterowi w ten sam sposób, co na Twoim ekranie. Pamiętaj także o tym, żeby dobrze nazwać plik. Najlepiej niech w nazwie znajdzie się informacja o Twoim nazwisku oraz o tym, że jest to CV.

Warto wspomnieć jeszcze na temat długości CV. Choć często można usłyszeć, że życiorys powinien zmieścić się na jednej stronie, to prawda jest taka, że lepiej napisać wyczerpujący opis swojej kandydatury niż pominąć istotne informacje. W związku z tym nie martw się, jeśli Twoje CV zajmie np. 2 strony.

Zakończenie

Widzisz, że przygotowanie CV to nie jest zadanie, które zajmie Ci kilka minut. Żeby Twój życiorys był atrakcyjny – a przede wszystkim skuteczny – musisz poświęcić na niego znacznie więcej czasu.

Podsumowując – musisz pamiętać o tym, żeby przygotowując życiorys nie pominąć żadnej z sekcji CV opisanych powyżej. Postaraj się dokonać selekcji prezentowanych informacji i napisz chwytliwe podsumowanie zawodowe, żeby przykuć uwagę rekrutera. Uważaj na drobne błędy – lepiej kilka razy przeczytać życiorys niż żałować przeoczonych literówek w już wysłanym CV.

Pamiętaj, że CV to dopiero połowa sukcesu – nie zapomnij także o przygotowaniu profesjonalnego listu motywacyjnego. Jeżeli całość Twoich dokumentów aplikacyjnych będzie opracowana na odpowiednio wysokim poziomie, a przy tym Twoje kwalifikacje będą odpowiadać wymaganiom pracodawcy, możesz spodziewać się, że szybko dostaniesz telefon – lub maila – z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną.