Opublikowano

Pierwsza praca – jak ją znaleźć i jak się przygotować?

Znalezienie pierwszej pracy może przysporzyć wielu nerwów. W końcu jak znaleźć zatrudnienie, kiedy nie ma się imponującego doświadczenia zawodowego? Prawda jest jednak taka, że kiedyś trzeba zacząć – a im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Zobacz w jaki sposób zdobyć pierwszą pracą i jak przygotować się do pierwszego dnia w nowym miejscu.

Każdy absolwent – czy to szkoły czy uczelni – w pewnym momencie staje przed momentem, w którym musi w końcu znaleźć sobie pracę. Niektórzy zaczynają jeszcze w trakcie edukacji – to bardzo dobra praktyka. Wówczas jako absolwenci są w stanie pochwalić się znacznie większym doświadczeniem zawodowym niż rówieśnicy.

Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem czy absolwentem – czytasz ten tekst, ponieważ chcesz się dowiedzieć, jak znaleźć pierwszą pracę. Jeżeli zastosujesz się do kilku podstawowych porad, na pewno będziesz w stanie znaleźć zatrudnienie – ale też długo ją utrzymać.

Gdzie szukać pracy?

To zupełnie oczywiste, że pierwsza praca nie będzie jeszcze spełnieniem marzeń. W końcu, żeby zdobyć odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie pozwalające na wykonywanie zaawansowanych zadań potrzeba sporo czasu. Jednak ofert pracy – także dla osób bez doświadczenia – jest na tyle dużo, że można bez problemu znaleźć takie zatrudnienie, które przyniesie Ci satysfakcję i pozwoli na rozwój.

Na pewno doskonale wiesz, że praca nie musi być związana z Twoim wykształceniem. Dodatkowo warto pamiętać, że szukając pierwszego zatrudnienia można zdecydować się np. na drobne zlecenia, które pomogą w zdobyciu doświadczenia w danej branży. Takiej pracy można szukać np. przy zarządzaniu stroną na Facebooku, pisaniu tekstów marketingowych, wystawianiu ofert na allegro, przygotowywaniu prezentacji multimedialnych czy też opracowywaniu tabelek w arkuszach kalkulacyjnych.

Co więcej – jeżeli masz pewne pasje, możesz spróbować je rozwijać i zarabiać na nich. Tak będzie np. gdy interesuje Cię fotografia. Spróbuj zorganizować sesję narzeczeńską lub dziecięcą – nie dość, że rozwiniesz swoje umiejętności, to jeszcze będziesz w stanie spieniężyć swoje hobby.

A gdzie je znaleźć? Przede wszystkim zainteresuj się portalami dla freelancerów – takimi jak freelanceria.pl czy oferia.pl. Możesz na nich znaleźć naprawdę sporo ciekawych ofert, które nie będą wymagać Twojego pełnego zaangażowania. W związku z tym pogodzenie pracy np. ze studiami nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Co więcej – może się okazać, że krótkie zlecenie może zmienić się w dłuższą współpracę – dlatego zawsze warto spróbować.

Jeżeli szukasz pracy na pełny etat – zapoznaj się z ofertą portali z ogłoszeniami o pracę, takimi jak olx.pl czy pracuj.pl. Pracodawcy naprawdę często szukają kogoś bez doświadczenia. Oczywiście musisz mieć świadomość, że Twoje zarobki będą odpowiednio niższe – jednak, początki zawsze bywają trudne.
Warto poszukać oferty pracy także na rozmaitych grupach na Facebooku. Wpisz w wyszukiwanie frazę „pierwsza praca” lub „praca dla ucznia” lub „praca bez doświadczenia”. Na pewno wyświetli Ci się przynajmniej kilka grup. Dołącz do nich, a będziesz na bieżąco z wieloma ciekawymi ofertami pracy dla początkujących.

Na to uważaj przy pierwszej pracy

Pamiętaj o tym, że nawet poszukująć pracy możesz paść ofiarą oszustwa. Możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych lub nawet rozpocząć pracę i nie uzyskać za nią wynagrodzenia. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Przede wszystkim zawsze zapoznaj się, czy dane firmy, do której aplikujesz są prawdziwe. Wpisz je w wyszukiwarkę i zobacz, czy przedsiębiorstwo jest faktycznie zarejestrowane – np. poprzez wizytę na stronie CEIDG. Poza tym warto sprawdzić opinie na temat pracodawcy na forach internetowych lub w portalach typu gowork.pl.

Uważaj szczególnie na oferty pracy chałupniczej. Można spotkać się z różnego rodzaju ofertami, które dotyczą np. skręcania długopisów. Niestety bardzo często tego typu praktyki kończą się bardzo źle. Często wiążą się one z koniecznością zainwestowania pewnych pieniędzy – aby po pewnym czasie zaczęły przynosić zysk. Niestety cały „model biznesowy” jest opracowany w ten sposób, aby zyski były naprawdę niskie. Nie dość, że nie zarobisz tyle, ile oczekujesz – to możesz nawet sporo stracić.

Jeżeli rozpoczynasz pracę, pamiętaj o tym, żeby podpisać umowę. Niezależnie od tego, czy będzie to umowa o dzieło, zlecenia czy o pracę – podpisując taki dokument masz zdecydowanie większe zabezpieczenie swoich interesów niż w przypadku pracy bez umowy.

Pierwsza praca – jak ją zdobyć?

Jeżeli już znalazłeś pracę, do której chcesz aplikować, koniecznie musisz przygotować CV. Pamiętaj o tym, żeby Twój życiorys był przygotowany pod kątem konkretnego ogłoszenia o pracę. W ten sposób możesz przygotować dokument, który sprosta oczekiwaniom pracodawcy.

Oprócz CV, zadbaj także o list motywacyjny. Napisz w nim kilka zdań o sobie, powiedz o swoich umiejętnościach oraz wykształceniu. Postaraj się przedstawić argumentację, która przemawiałaby za tym, że warto zatrudnić właśnie Ciebie.

Jeżeli masz już komplet dokumentów aplikacyjnych, wyślij je na e-mail podany w ogłoszeniu. Pamiętaj o dołączeniu wymaganej klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez takich informacji, rekruter nie będzie mógł wziąć Twojej aplikacji pod uwagę – i najprawdopodobniej od razu wyląduje ona w koszu.

Gdy Twoje CV faktycznie zainteresuje pracodawcę, zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Jeżeli dobrze na niej wypadniesz, to istnieje bardzo duża szansa, że uda Ci się zdobyć pracę.

Przed pierwszym dniem pracy

Jesteś już po pomyślnym postępowaniu rekrutacyjnym. Umowa jest już podpisana. Teraz czekasz na pierwsze dni w pracy. To dla Ciebie zupełnie nowa sytuacja, więc jeszcze nie wiesz, czego się spodziewać. Nie ma się czego martwić – pamiętaj o kilku szczegółach, a pierwsze dni pójdą jak po maśle.

Przede wszystkim – nie spóźnij się. Choć ta rada może wydawać się oczywista, to wcielenie jej w życie często wiąże się z niemałymi trudnościami. Dokładnie sprawdź, ile zajmie Ci dojazd do miejsca pracy. Jeżeli zamierzasz jechać do niej samochodem – najlepiej spróbuj pojechać tam w godzinach szczytu, aby zobaczyć czy korki nie utrudnią Ci dojazdu. Natomiast, gdy masz zamiar korzystać z publicznej komunikacji, postaraj się podjechać wcześniejszym autobusem lub tramwajem. Zostaw sobie zapas przynajmniej 10 minut. W dobrym tonie jest przyjście kilka minut wcześniej – aby przygotować się do dnia pracy przed „godziną zero”.

Ubierz się odpowiednio do swojego stanowiska. Jeżeli nie zostałeś poinformowany, że w firmie obowiązuje szczególny dress-code, to po prostu ubierz się tak, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Marynarka i koszula to zawsze doskonałe połączenie. Sweter i koszula z kołnierzykiem to także dobre rozwiązanie. Natomiast T-Shirt i szorty to nie jest dobry ubiór na pierwszy dzień w pracy.

Przygotuj krótką prezentację na swój temat. Oczywiście nie musisz z niej skorzystać, ale prawda jest taka, że podczas pierwszej przerwy czy nawet krótkiej pogawędki przy biurku, każdy będzie chciał dowiedzieć się czegoś na Twój temat. Dobrze jest mieć przygotowanych przynajmniej kilka odpowiedzi.

Pierwsze dni w pracy postaraj się wykorzystać na poznanie nie tylko swoich kompetencji, ale także relacji rządzących w pracy. Dowiedz się, kto za co odpowiada. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej zorganizować swoją pracę. Pamiętaj, że nie chodzi tu wyłącznie o Twoich przełożonych, ale także o pracowników – dobrze jest wiedzieć, w czym mogą Ci pomóc i z jakimi sprawami możesz się do nich skierować.

Nie przejmuj się, że jeszcze czegoś nie umiesz. Jesteś zatrudniony w danym miejscu na stanowisku dla początkującego i nikt nie będzie Cię obwiniał za Twój brak doświadczenia. Jednak bądź otwarty i staraj się nauczyć jak najwięcej. Nie bój się pytać – czy to kierownika, czy kolegów i koleżanek z działu. W końcu to także od nich zależy, czy uda Ci się szybko wdrożyć do wykonywanych zadań.

Oczywiście zadbaj o odpowiednie podejście do wykonywanych zadań. Musisz pokazać, że Ci zależy i że chcesz się rozwijać w danym kierunku. Wykaż inicjatywę, pochwal się swoimi kilkoma pomysłami dotyczącymi podejścia do wykonywanych zadań. Kierownictwo na pewno doceni taką postawę. Pamiętaj jednak, że możesz spotkać się z niechętnym stosunkiem do Twoich inicjatyw ze strony innych współpracowników. Musisz wiedzieć, że możesz być przez nich postrzegany jako „młody i zdolny”, który tylko czyha na ich miejsce. Wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest nieco mniejsze obnoszenie się ze swoją kreatywnością oraz załagodzenie sytuacji poprzez spokojną rozmowę.

Dobre pierwsze wrażenie to podstawa. W związku z tym staraj się nie wchodzić w konflikty z żadnym ze współpracowników podczas pierwszych dni pracy. Pamiętaj o tym, że jesteś nowy w danej organizacji i to Ty masz się do niej dostosować. Nie podważaj czyjegoś zdania, a jeżeli już wchodzisz w zagorzałe dyskusje to używaj racjonalnych argumentów oraz staraj się zachować spokój. 

Oczywiście nie oznacza to, że masz siedzieć cicho i bać się bronić swojego zdania. Po prostu pamiętaj, że musi minąć trochę czasu, żeby współpracownicy uznali, że się nadajesz i zaczęli traktować jak swojego. Wtedy będziesz mógł sobie pozwolić na nieco więcej w relacjach z innymi.

Na zakończenie

Szukanie pracy jest dość czasochłonne – cały proces może rozciągnąć się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zdarzają się sytuacje, w których na Twoją aplikację ktoś odpowie dopiero po pół roku… I to nie zależy od tego, czy to Twoja pierwsza, druga czy dziesiąta praca.

Dlatego też warto szukać pierwszej pracy jak najwcześniej – a nie czekać na moment zdania matury lub zdobycia dyplomu. Na rynku pracy jest bardzo dużo ofert dla osób, które nie mogą pochwalić się żadnym doświadczeniem. Dobrze przygotowane CV wraz z listem motywacyjnym pozwolą Ci na wyróżnienie się na tle innych kandydatów i zdobycie zainteresowania rekrutera.

Pamiętaj o tym, że jeżeli już zdobędziesz swoją pierwszą pracę, musisz zadbać o to, by szybko jej nie stracić. Bądź punktualny, sumienny i pokazuj, że Ci zależy a najprawdopodobniej uda Ci się przetrwać okres próbny i zostaniesz w danej firmie na dłużej.