Opublikowano

Pierwsza praca – zdenerwowany?

Znalezienie pierwszej pracy wcale nie jest takie trudne. Wystarczy właściwe przygotowanie oraz wiedza, jak jej szukać. Sposobów na szukanie pracy jest wiele – poczynając od firm pośrednictwa pracy, poprzez Internet, aż po gazety lokalne. Lecz czy wysyłanie swojej aplikacji do jak największej liczby firm to dobry pomysł? Najlepiej wybrać te oferty, które Cię interesują, oraz postawić sobie za cel znalezienie zatrudnienia właśnie tam. Następnie napisać dobry życiorys oraz dowiedzieć się jak najwięcej o danej firmie.

Przygotowania

Konto bankowe

Każdy z nas chciałby, aby nasze konto bankowe było tanie, a jego obsługa perfekcyjna. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby Twój wybór okazał się korzystny. Po pierwsze, konieczny jest dostęp do bankomatów, gdyż wypłata z innych bankomatów wiąże się z dużą prowizją. Dlatego przy wyborze rozejrzyj się, w których placówkach i gdzie możesz wypłacać pieniądze. Koszty prowadzenia rachunku bankowego są różne, od zerowych po dosyć wysokie. Zawsze warto przejrzeć umowę, gdyż o wielu wymaganiach dowiesz się jedynie z niej, nie zaś z ust miłej pani z okienka. Konto studenckie to dobry wybór na początek, dlatego iż taki rachunek jest z reguły darmowy do ukończenia 26 roku życia. Ostatnio standardowe do autoryzowania przelewów stają się kody w SMS-ach. Niektóre banki wysyłają jeszcze kody pocztą, tylko czasami nie warto czekać tygodnia na dokonanie przelewu, gdy owe kody się skończą. Jeszcze jedna mała rada – nie wybieraj wielkich „molochów”, które z reguły nie wprowadzają innowacji, a jedynie zarabiają na stałych klientach, z przyzwyczajenia niezmieniających banku.

Adres e-mail

Wybór serwisu umożliwiającego przechowywanie własnej poczty jest dosyć ważny. Należy sobie zdawać sprawę, iż jeżeli wybierzemy darmowe konto pocztowe w większym polskim portalu, skażemy się dobrowolnie na niechciane reklamy w formie e-maila (od około 5 do 20 miesięcznie). Są one wysyłane automatycznie i po dłuższym czasie możemy przeoczyć wiadomości od potencjalnego pracodawcy. Szybkość otwierania poczty oraz prostota interfejsu to dosyć ważne elementy – tutaj przegrywają wszyscy nasi dostawcy poczty. Dlatego rozsądnym posunięciem będzie utworzenie konta pocztowego w serwisie gmail.com. Więcej o tym, jaką nazwę skrzynki warto użyć podczas tworzenia konta, możesz przeczytać w dziale „Jak napisać CV”.

Oszuści

Płatna oferta praca

Bardzo łatwo trafić na pośrednika, który próbuje tylko wykorzystać swoich klientów. Jeżeli wyszukasz ofertę pracy gwarantującą Ci po kontakcie pracę – ale po wpłacie pewnej sumy pieniędzy – możesz być pewien, iż trafiłeś na oszusta. Czy jest to praca za granicą, czy lokalna – nigdy nie należy płacić za zdobycie pracy od osoby nieznanej i niesprawdzonej. Dosyć popularnym przekrętem jest wpłacanie pieniędzy za pośrednictwem na konta bukmacherskiego, służącego do obstawiania zakładów. Można to rozpoznać np. po identyfikatorze numerycznym lub nazwie konta.

Pośrednik hurtowni

Jeżeli oferta posiada opis stanowiska niezgodny z rzeczywistością, który wychodzi po kontakcie lub prezentacji – wiedz, że jest to celowe wprowadzanie w błąd tylko po to, aby zdobyć Twój kontakt i zaprezentować swoją niezwykle „korzystną” ofertę pracy. Warto zwracać uwagę na wyliczenia, które dostajemy np. e-mailem – są one zawsze przesadzone. Przykładowa oferta „przedstawiciela handlowy”. Na początek zachęcą Cię zapewnieniami niezwykłych dochodów, na start umowa zlecenie, później założenie własnej firmy. Jeżeli miałbyś już pracować jako przedstawiciel, to na pewno zatrudniono by Cię w firmie, która się tym zajmuje, posiadającej już klientów, kupujących tam od kilkunastu lat oraz mających korzystne upusty. Ty zaś jako samodzielny przedstawiciel musiałbyś ponosić koszty związane z paliwem oraz amortyzacją samochodu.

Praca w internecie

Gdyby praca w Internecie była tak dochodowa, jak ją reklamują, to na pewno byś o niej nie usłyszał tak łatwo. Dlaczego jest to takie kuszące? To proste: posiadasz dużo wolnego czasu oraz masz dostęp do Internetu. Nie da się zarobić w Internecie, klikając w reklamy, odbierając e-maile i pisząc pozytywne informacje produktach na forach, wypełniając ankiety itp. Najlepiej będzie, jeśli zdobędziesz doświadczenie zawodowe, ruszając się sprzed komputera, albo przeczytasz jakąś fascynującą książkę.

Składanie długopisów

Polega praktycznie na tym samym, co adresowanie – czyli wpłacasz wysoką kaucję za długopisy, która jest zarobkiem tej firmy. Swego czasu wiele osób się na to nabrało, dlatego znaczna część firm zmieniła strategię na choćby przepisywanie dokumentów. Sęk w tym, iż dokumenty do przepisania były z reguły mało czytelne albo napisane… w języku chińskim. Wiele osób po prostu nie było w stanie przepisać takiego dokumentu, a zgodnie z regulaminem – nieodesłanie było równoznaczne ze stratą kaucji.

Adresowanie kopert

Adresowanie kopert polega na polecaniu innym tej metody domniemanego zarobku. Za przystąpienie do programu płacisz na początek kaucję, której po wpłacie już nigdy nie zobaczysz. Osoby, którym miałbyś wysyłać pocztę, to Twoi znajomi, których miałbyś do takiej pracy werbować. Firmy wysyłające Ci rachunki czy oferty reklamowe same nie adresują listów – byłoby to bardzo pracochłonne i nieopłacalne. Do wysyłania takich przesyłek używa się kopert z okienkiem (tak zwanych DL), wystarczy wydrukować dokument z adresem i zapakować do koperty. Przy większej ilości można skorzystać z maszyny kopertującej – to wydatek kilku tysięcy złotych, a pozwala w 5 minut zaadresować około 300 listów.

Przedstawiciel handlowy

Jeżeli znajdziesz ofertę pracy gwarantującą Ci wielkie zarobki za np. sprzedawanie kawy, suplementów diety etc., a jedyne, co musisz posiadać, to ich płatny certyfikat oraz płatny pakiet startowy – znowu możesz tylko ponieść niepotrzebne wydatki. Te firmy zarabiają jedynie właśnie na wystawianiu swoich certyfikatów oraz pakietów startowych – nic więcej nie sprzedają. Stracisz jedynie swój czas, chodząc po domach oraz nękając znajomych.

Pierwszy dzień w pracy

Jak stracić pracę

Czasy, gdy spóźniałeś się na lekcje, a Twoje wytłumaczenie brzmiało, iż tramwaj złapał gumę – już dawno minęły. Notoryczne spóźnienia czy nawet niezjawianie się bez poinformowania o tym fakcie i bez właściwego zwolnienia od lekarza następnego dnia to dla takiego pracownika jedynie gwarancja utraty pracy. Dorosłe życie jest dla ludzi odpowiedzialnych; nikt ciągle nie będzie Ci dawał drugiej szansy. Jeżeli opuścisz miejsce pracy, gdyż będziesz miał już jej dość, w Twoim świadectwie pracy może pojawić się adekwatny do Twojej ignorancji wpis, którego już nie wymażesz. Nie powinieneś także zapominać, iż komputer służbowy może być monitorowany, tak samo jak firmowa skrzynka pocztowa.

W nowej pracy

Nie powinieneś rozpocząć swojego pierwszego dnia w pracy od krytykowania innych. Pierwsze wrażenie to podstawa dobrej współpracy; zaczynając od krytyki, możesz narazić się zbyt dużej liczbie osób, gdyż skąd Twoi współpracownicy mogą wiedzieć, iż nie powiesz komuś tego samego na ich temat? W tym pierwszym dniu postaraj się dowiedzieć jak najwięcej, kto czym się zajmuje, jakie ma zwyczaje, za co jest odpowiedzialny. Znajdź kogoś, kto sprawia wrażenie zaufanego i mógłby Ci pomóc, gdyby zaistniał jakiś problem. Na początku nie wiesz też, kto z kim trzyma, jakie stosunki panują w nowym miejscu pracy. Dlatego nie powinieneś powtarzać tego, co usłyszałeś od innych – dana uwaga może akurat dotyczyć osoby, z którą właśnie rozmawiasz. Jako że jesteś zatrudniony od niedawna, nie powinieneś podczas rozmowy w grupie za bardzo wtrącać własnych tematów dyskusji albo publicznie podważać czyjegoś zdania. Pamiętaj – ludzie mają to do siebie, iż bronią własnych przekonań, gdy poruszają tematy, z którymi się utożsamiają (jak polityka czy wyznanie), a próba ingerowania w nie może sprawić, iż przysporzysz sobie wrogów.